مقالات و اخبار جاویدبافت
1397/07/19 23:54

شناخت رنگها و تأثیر آنها

رنگهای گرم : 
▪ قرمز ، زرد ، نارنجی ، صورتی ، قهوهای و شرابی را رنگهای گرم میگویند . 
در حقیقت طول موج نورقرمز بسیار به اشعه ماوراء بنفش نزدیک است که منشأ انتقال گرما است . رنگهای گرم مهیج و توجه برانگیزند . وجود رنگهای گرم در محیط کار آهنگ حرکت را سریعتر میکند و اگر در پوسترها استفاده شوند ، چشمها را به سوی خود میکشاند . ترکیب رنگهای گرم در کنارهم جسور ، غنی و زنده جلوه میکند . 
● رنگهای سرد : 
▪ طیف سبز تا بنفش که شامل آبی و سایههای خاکستری است رنگهای سرد شناخته میشوند . حالت ▪سرمازایی دارند و نقطه مقابل رنگهای گرم میباشند . فعالیت متابولیسم بدن را کند میکنند و در بیمارستانها برای آرامش بیماران روانی به کار میروند . این رنگها گاهی اثر بیزاری و بیهودگی ایجاد میکنند ولی اگر طیف سبز و آبی با هم مخلوط شوند احساس پاکیزه ، جذاب میدهند . 
تقسیمبندی دیگر رنگها که مخلوطی از رنگهای گرم و سرد هستند شامل رنگهای زنده ، رنگهای کدر و مرده که بیشتر برای رؤیا به کار میروند . 
- رنگهای روشن که لطیف هستند و شخصیت ملایمی به کسی که از این رنگ در لباس استفاده کند میدهند . 
- رنگهای تیره که بزرگی و قدرت را بیان میکنند و مناسب پوشاک مردانه و لباس رسمی است ( مانند قرمز تیره – ارغوانی تیره – سبز تیره – آبی تیره ) این رنگها در گرافیک برای اعلام اسم کالا یا تأکید و تکرار در مطلبی به کار میروند و تأثیر این رنگها وقتی بیشتر میشود که در بین گروهی از رنگهای روشنتر به کار بروند . 
ترکیبهای تهاجمی که معروفترین رنگ در این ترکیبها رنگ قرمز است . رنگ قرمز فرماندهنده است و ما را به انجام کاری دعوت میکند مثل چراغ قرمز چهارراهها که خودبخود به راننده حالتی از ایست و توقف را تکلیف میکند و اگر در کنار رنگ قرمز رنگهای زنده دیگری مثل زرد و نارنجی ، آبی پررنگ و … استفاده کنید همه چشمها به آن خیره میشد .
ترکیبهای آرام ، وقتی شما میخواهید توجه را به همه اطراف یک موضوع بکشانید ،بهتر است از ترکیبهای آرام استفاده کنید . این ترکیب نقطه مقابل ترکیب تهاجمی است و میتوان به آن ترکیب راستگو و منصف نام نهاد .
و این ترکیب شامل رنگهای سرد مثل آبی و سبز و فیروزهای و ارغوانی و سایههایی از صورتی و آبی کمرنگ میباشد . این ترکیب هرگز چشم را خسته نمیکند و تکراری به نظر نمیرسد . 
● اثرات جداگانه رنگها
▪ رنگ قرمز : پرشور ، رنگ زبانههای آتش نگاه را به خود میکشاند و به گردش خون سرعت میبخشد ، اگر قرمز با سفید ترکیب شود رنگ صورتی به دست میآید که رنگ احساس و رنگ شعر است ، اگر قرمز را با مشکی مخلوط کنیم رنگ خرمایی اشرافی به دست میآید . 
▪ رنگ زرد : رنگ اخطار ، توجه و نیز شادمانی است . رنگ آفتاب و گل نرگس است . اما درخشندگی بیش از حد آن موجب خستگی میشود . اگر دیوار آپارتمانی را با زرد پررنگ بپوشانید ، فضایی بسیار سنگین به وجود میآید و اگر آن را روشن کنید ، روح بخش و صبحگونه است . 
▪ رنگ سبز : رنگ آرامش و روستا ، رنگ درختان و چمنزار است . سبز روشن بهار و باروری را تداعی میکند ، سبز پررنگ از هوش رفتگی و مالیخولیا را منتقل میکند . سبز سیر و نزدیک یشمی سکوت عمیق یک جنگل پرازکاج را به یاد میآورد .
▪ رنگ آبی : رنگ آسمان و دریاست و مانند سبز آرامبخش است . آبی قدرتمند است و بعد از قرمز قرار دارد . آبی روشن ، جوان و پرانرژی و برای تجسم ورزش مناسب است . آبی سیر نشانه وقار و تمول است . همچنین آبی رنگ نظافت و پاکیزگی است . 
▪ رنگ بنفش : رنگ دل فریبی است و از دیرباز رنگ ملکهها بوده است . بنفش در طبیعت کمیاب است . 
▪ رنگ قهوهای : مانند خاک غنی و بارور است و افسردگی رنگهای پاییزی را منتقل میکند . قهوهای روشن ، خرمایی ، بژ به وسایل حالتی روستایی و چوب گونه میدهد و قهوهای سیر به کار نمایش محصولات چرمی میآید . رنگ قهوهای بسیار متنوع و کاربرد وسیعی دارد . 
▪ رنگ سفید : سمبل پاکی – پاک دامنی – بیگناهی و صلح است . نشانهای برای مراکز سرویس بهداشتی یا بیمارستانی و زمستان است . سفید رنگی است دوگانه : میتواند رنگ یک سرویس چینی بسیار گران قیمت باشد یا میتواندن رنگ ظروف یک بار مصرف . 
▪ رنگ سیاه : رنگ شب و عزا است و به جادو و شیطان منتسب میشود . ظاهر وزین رنگ سیاه آن را بین سیاستمداران و هنرپیشهها محبوب کرده . این رنگ همچنین با ثروت و زیبایی نیز مرتبط است مثلاً اشیاء خانگی کاملاً سیاه ، اشرافیتر به نظر میرسد .

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
برچسب ها :